دامانیک دانتس (Damanick Dantes)، معامله‌گر برجسته و سرشناسی است که در معاملات کالا، سهام و ارزهای دیجیتال تخصص دارد. دانتس عضو سابق تیم تحقیقاتی تخصیص و بودجه‌بندی دارایی بین‌المللی در شرکت سرمایه‌گذاری فیدلیتی اینوستمنتس (Fidelity Investments) است. او در مقاله‌ای که اخیراً در وب‌سایت کوین دسک منتشر کرده است، تلاش دارد تا میزان ریسک بالقوه […]

دامانیک دانتس (Damanick Dantes)، معامله‌گر برجسته و سرشناسی است که در معاملات کالا، سهام و ارزهای دیجیتال تخصص دارد. دانتس عضو سابق تیم تحقیقاتی تخصیص و بودجه‌بندی دارایی بین‌المللی در شرکت سرمایه‌گذاری فیدلیتی اینوستمنتس (Fidelity Investments) است. او در مقاله‌ای که اخیراً در وب‌سایت کوین دسک منتشر کرده است، تلاش دارد تا میزان ریسک بالقوه بیت کوین را به‌عنوان یک دارایی نشان دهد. متن زیر را از زبان دانتس می‌خوانید.

بیت کوین نه یک پناهگاه امن، بلکه یک دارایی پرریسک است.

توضیح مترجم: دارایی پرریسک (Risk-asset)، صرفاً معنای منفی ندارد، بلکه به دارایی‌هایی اطلاق می‌شود که سرمایه‌گذاران برای دریافت سودهای زیاد در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

طی سال جاری و هم‌زمان با چاپ بی‌رویه اسکناس از سوی بانک‌های مرکزی و تزریق نقدینگی بی‌سابقه به بازارهای جهانی، بیت کوین نیز مشابه سهام، مجدداً رشد قدرتمندی را پس از سقوط ناشی از شیوع ویروس کرونا تجربه کرد. از سویی دیگر، دارایی‌های سنتی، همچون درآمد ثابت و پول نقد که به‌عنوان پناهگاهی امن استفاده می‌شوند، سود کم اما ثابتی به افراد ارائه می‌دهند که با ویژگی‌های بیت کوین تفاوتِ بسیار دارد.

سرمایه‌گذاران اغلب تمایل دارند برای به ‌حداقل‌رساندن ریسک، سبد دارایی‌هایی خود را متنوع کنند. این افراد بخشی از ریسک‌پذیری خود را به سهام‌های در حال رشد، سهام‌های چرخه‌ای و کالاها اختصاص می‌دهند و دارایی‌های کم‌خطر‌تر در سبد سرمایه‌گذاری این افراد، شامل وام‌های دولتی، سهام‌هایی با سود بالا و وجه نقد می‌شوند.

جایگاه بیت کوین در سبد سرمایه‌گذاری کجا است؟

دارایی‌های جایگزین (alternative assets) به هر دارایی، به‌جز سهام، اوراق قرضه و پول نقد گفته می‌شود. این دارایی‌ها مانند بیت کوین و طلا، سود و بازدهی «غیرسنتی» (غیرهمبسته) به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند. دارایی‌های سبد سهام جایگزین، معمولاً حدود ۱۰ سال نگهداری می‌شوند. این دارایی‌ها شامل سرمایه‌گذاری‌های غیرنقدی در سهام خصوصی، املاک و مستغلات و سرمایه‌گذاری‌های پرخطر می‌شوند. با این حال، بیت کوین معامله‌پذیر است، به این معنی که نقدینه‌تر است و گزینه خوبی برای استراتژی‌های لانگ و شورت محسوب می‌شود که معمولاً در صندوق‌های پوشش ریسک استفاده می‌شوند.

در حال حاضر، موج جدیدی از سرمایه‌گذاران نهادی وارد جهان دارایی‌های دیجیتال شده‌اند و روش‌های سنت‌شکنانه‌ای برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌اند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری کلان که روی دارایی‌های جایگزین سرمایه‌گذاری می‌کنند، بیت کوین را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری پرخطر اما جذاب در سبد سهام خود جای می‌دهند. طبق آمار نظرسنجی شرکت سرمایه‌گذاری پریکین (Preqin)، از سرمایه‌گذاران نهادی، ارزش بازار دارایی‌های جایگزین تا سال ۲۰۲۳ به ۱۴ تریلیون دلار خواهد رسید.

شرکت مدیریت دارایی‌های جهانی گاگنهایم (Guggenheim)، اخیراً اعلام کرده است که ممکن است به‌دنبال سرمایه‌گذاری غیرمستقیم روی بیت کوین باشد. صندوق فرصت‌های کلان (Macro Opportunities) این شرکت احتمالاً تا ۱۰ درصد از ارزش خالص دارایی خود را، معادل با ۴۹۷ میلیون دلار، روی صندوق بیت کوین گری اسکیل (GBTC) سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

در این مقاله چهار نمودار را بررسی می‌کنیم که استفاده از بیت کوین را به‌عنوان یک دارایی جایگزین، پرخطر نشان می‌دهند.

بیت کوین هم‌زمان با ترازنامه فدرال رزرو رشد یافته است. ترازنامه فدرال رزرو، پس از یک دوره دو ساله که تغییر خاصی نداشت، طی سال جاری، با تمام قوا بازگشته است تا برنامه خود را برای خرید دارایی از سر بگیرد. درنتیجه، فدرال رزرو که به باور عده بسیاری ناجی همیشگی اقتصاد ایالات متحده به شمار می‌رود، جذابیت بیت کوین را به‌عنوان یک دارایی جایگزین پرخطر ارتقا داده است.

نمودارهایی که خبر از پرریسک بودن بیت کوین
دارایی‌های فدرال رزرو ایالات متحده و قیمت هفتگی بیت کوین

تعداد واحدهای بیت کوینی که در اختیار سرمایه‌گذاران است، در حال افزایش است. بیت کوین‌هایی که برای مدتی طولانی در کیف پول‌ها ذخیره می‌شوند، کمتر برای ذخیره‌ٔ سود نقد می‌شوند و به فروش می‌روند. این روند نگهداری به این معنا است که با بلوغ بیت کوین، تعداد سرمایه‌گذاران این دارایی نیز به‌سرعت در حال پیشی‌گرفتن از تعداد معامله‌گران آن است.

نمودارهایی که خبر از پرریسک بودن بیت کوین
بیت کوین نگهداری‌شده و سطح نقدینگی

مالکین کلان بیت کوین، همچنان بخش اعظمی از این بازار را در اختیار دارند. برخلاف دارایی‌های سنتی، مالکیت تعداد زیادی بیت کوین به این معنا است که یک سرمایه‌گذار کلان بیت کوین می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر حرکات قیمت داشته باشد و این جایی است که استراتژی‌های سبد سهام جایگزین به کار می‌آیند.

نمودارهایی که خبر از پرریسک بودن بیت کوین
درصد آدرس‌هایی که ۹۵ درصد از بیت کوین موجود را در اختیار دارند

بیت کوین در روند صعودی طولانی‌مدت خود باقی می‌ماند. سبد‌های سهام سیستماتیک از طریق موقعیت‌گیری مناسب بر اساس روند قیمت، نوسانات بازار را مدیریت می‌کنند. یکی از این روش‌ها، محاسبه ارزش بازار بیت کوین نسبت به ارزش تحقق‌یافته (MVRV) آن است؛ این نسبت نشان می‌دهد که بیت کوین در حال حاضر بالاتر از «ارزش واقعی» خود و البته پایین‌تر از قیمت‌های حداکثری پیشین، معامله می‌شود.

این سیستم‌های تعیین روند اغلب در بازارهای آتیِ مدیریت‌شده استفاده می‌شوند که ۳۰۳.۶ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت خود دارند، مبلغ قابل‌توجهی که می‌تواند روانه بازار دارایی‌های دیجیتال شود.

نمودارهایی که خبر از پرریسک بودن بیت کوین
ارزش روزانه بازار بیت کوین نسبت به ارزش تحقق‌یافته (واقعی) آن و قیمت بیت کوین