به گزارش شهر بورس، دهمین نشست تخصصی کارگروه مصالح و تجهیزات صنعت ساخت شورای فنّی استان آذربایجان شرقی با حضور دبیر و اعضای کارگروه در زمستان سال جاری در سایت مجتمع شرکت پالایش ایمن راه تبریز برگزار شد و به بررسی موضوعات جلسه و مباحث مطرح شده از طرف فعّالان این حوزه، پرداخته شد. همچنین […]

به گزارش شهر بورس، دهمین نشست تخصصی کارگروه مصالح و تجهیزات صنعت ساخت شورای فنّی استان آذربایجان شرقی با حضور دبیر و اعضای کارگروه در زمستان سال جاری در سایت مجتمع شرکت پالایش ایمن راه تبریز برگزار شد و به بررسی موضوعات جلسه و مباحث مطرح شده از طرف فعّالان این حوزه، پرداخته شد.

در ابتدای جلسه، مهندس اکبر طلوعیان دبیر کارگروه و مدیرگروه نظارت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به قوانین و مقرّرات جاری و بخشنامه‌های فنّی صادره، خلاصه‌ای از وظایف قانونی کارگروه مصالح و تجهیزات صنعت ساخت شورای فنّی استان آذربایجان شرقی در بررسی کیفیّت مصالح تولیدی در سطح استان را مطرح و بر الزام دستگاه‌های اجرایی ذی ربط و شرکت‌های مهندسین مشاور و پیمانکاران این بخش به استفاده از مصالح استاندارد و با کیفیّت در پروژه‌های عمرانی، تأکید ورزید.

 در این نشست، نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، اداره کل راه و شهرسازی استان، اداره کل استاندارد استان، نمایندگان دانشگاه‌های تبریز، صنعتی سهند و آزاد اسلامی و همچنین نمایندگان تشکل‌های صنفی مرتبط (سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، سازمان نظام مهندسی معدن استان و انجمن پیمانکاران عمرانی استان و انجمن مهندسان مشاور استان) و فعالان این حوزه به عنوان اعضای کارگروه و حاضر در جلسه ضمن تأکید بر ضرورت تأمین به موقع و توزیع و مصرف فرآورده‌های تولیدی با کیفیّت و اجرای برنامه‌های بازدید مدوّن از واحدهای تولیدی و صنعتی مرتبط در سطح استان تأکید نمودند و در ادامه از محصولات و فرآورده‌های مربوط به ۸٫ واحد تولیدی گروه مصالح و تجهیزات صنعت ساخت مستقر در شهرستان‌های تبریز، هریس و اهر شامل واحد بزرگ پالایش و انرژی ایمن راه تبریز (تولید کننده انواع قیرهای استاندارد و مرغوب)، مجتمع تولیدی فرآورده‌های آسفالت، بتن آماده و شن و ماسه و معدن دولومیت متعلق به شرکت ایمن راه و همچنین واحد تولیدی شعبهٔ اهر بنیاد بتن آذرآبادگان شامل بتن آماده، شن و ماسه و تیرچهٔ صنعتی بازدید نموده‌اند.

در جریان بازدید نظارتی، مهندس طلوعیان با اشاره به مشکلات حاکم بر زمینه‌های فعالیتی در حوزهٔ مصالح و تجهیزات صنعت ساخت، خاطر نشان کرد: لازم و ضروری است که در راستای تسریع بخشیدن به رسیدگی جهت حل مشکلات فعّالان این حوزه، از تجارب افراد کاربلد و متخصص در این زمینه بهره لازم را ببریم تا در این جهت گام مفیدی را نسبت به تحرک بخشی به فعالیت فعالان این عرصه برداریم.

همچنین دبیرکارگروه و هیأت همراه در انتهای نشست تخصصی و در جریان بازدید میدانی ضمن ابراز تشکّر از اهتمام مدیرعامل محترم و دست اندرکاران و عوامل فنّی مجتمع پالایش ایمن راه از راه اندازی سیستم کنترل دقیق و ارتقای کیفیّت و بهبود فرآیند تولیدات واحدهای زیر مجموعهٔ این مجتمع، اظهار رضایت نمودند. یادآوری می‌شود پالایشگاه تولیر قیر و آسفالت شمالغرب کشور موسوم به شرکت پالایش ایمن راه تبریز به همت کارآفرین آذربایجانی حاج علی رزمی و فرزندانش راه‌اندازی شده و در نوع خود در شمالغرب بینظیر است. این خانواده کارآفرین با ۵۰ سال فعالیت در این حوزه مصالح کوهی را جایگزین مصالح رودخانه‌ای کرده و علاوه بر مراعات مسائل محیط زیستی کیفیت محصولات خود را به استانداردهای جهانی نزدیک کرده‌است.

گفتنی است مجتمع تولیدی قیر و آسفالت شرکت پالایش ایمن راه تبریز اخیراً راه اندازی شد. مهندس رزمی مدیرعامل این مجتمع به خبرنگار الفبای اقتصاد آذربایجان گفت: از سال‌ها پیش مهندسان و نیروهای شرکت ایمن راه ایثار تجارب اجرای کارهای راه سازی و عملیات آسفالت را کسب کرده بودند و به پشتوانه توجهات حضرت حق و سوابق فنی – اجرایی مصمم شدیم تا به عنوان ایرانی و وظیفه دینی و میهنی مجموعه‌ای فنی و متخصص در امر راهسازی و راهداری و اجرای محوطه سازی در شهرکهای صنعتی و اجرای عملیات احداث و اجرای معابر شهری را با راه اندازی این مجتمع فراهم سازیم و لذا در مناقصات مربوط به احداث بزرگراه‌ها و راههای اصلی، روستایی، روکش‌های اداره کل راه و شهر سازی و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و نیز شهرداری کلانشهر تبریز و سایر شهرداری‌های استان شرکت و شروع به فعالیت نمودیم.

مهندس رزمی افزود: گسترش دامنه فعالیت‌های شرکت و ایفای نقش بیشتر در آبادانی، ایجاد کار و پیشه و حضور در امور عام المنفعه منطقه و استان نیز از موارد مورد توجه این شرکت بوده است.

وی افزود: در طول سال‌های فعالیت و بررسی معایب و محاسن و ارزیابی توانایی‌ها، دفتر فنی شرکت به این نتیجه رسید که بعضی خرابی‌ها که در آسفالت‌ها به وجود می‌آید، جنس و کیفیت قیر مؤثر بوده و با توجه به اینکه خود شرکت متعهد به مشخصات فنی و استانداردهای مندرج در آئین نامه‌ها بوده و خود را در مقابل کارفرما و شهروندان و بهره برداران جاده‌ها و معابر شهری ملزم به ارتقا و افزایش زمان سرویس دهی و دوام و عمر سازه‌ها کرده است. مهندس رزمی افزود: کارشناسان فنی ما به این نتیجه رسیده‌اند که علاوه بر نوسازی دستگاه‌ها تجهیزات و افزایش سطح علمی فنی کادر مجموعه شرکت، باید در زمینه افزایش کیفیت قیر حرکت نمود و بدین ترتیب بنای احداث واحد پالایش و انواع قیر از جمله قیرهای خالص، قیرهایی با درجه عملکردی (PG) و قیرهای پاششی (MC) و امولسیون پایه گذاری کردیم و با عنایت الهی و راهنمایی‌های مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهر سازی، اداره کل راه شهر سازی، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان و کمک‌های سازمان صنعت و معدن و اداره کل استاندارد، استانداری و شهرداری (که همین‌جا جای تشکر دارد) توانستیم به این امر مهم دست یابیم.

وی گفت: شرکت قصد دارد در راستای راحتی مشتریان، در آینده با تسهیل در امر حمل و نقل و بهبود در امر بسته بندی محصول بتواند قدم‌های مؤثری را در امر تجاری سازی قیر فراهم سازد که بسته بندی در کیسه و بشکه و دیگر انواع رایج از آن جمله خواهد بود. به گفتهٔ وی ارتقای روش‌های صادراتی نیز جز برنامه شرکت بوده و امیدواریم که با همکاری دیگر واحدهای پالایش بتوانیم به سهم خود با افزایش صادرات محصولات قیری علاوه بر ایجاد اشتغال و ارز آوری به اقتصاد خطهٔ آذربایجان کمک کنیم. همچنین در طول سال‌های فعالیت خود تلاش کرده‌ایم که علیرغم تنگناهای مالی سال‌های اخیر در کشور همواره در کنار مقامات مسئول و شهروندان باشیم و در امور عام‌المنفعه و از جمله اخیراً در مبارزه با ویروس زدایی در روستاها اقدام‌های مؤثری انجام دهیم. وی در پایان از مقامات دولتی و مجلس و استانی خواست که با برنامه ریزی‌های مناسب و پرداخت مطالبات شرکت‌ها و واحدهای تولیدی چرخ اقتصاد کشور را سرعت بخشند.