به گزارش شهر بورس، درحالی که خودروسازان مدعی هستند با پیش‌فروش خودرو ۱۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد را از دست داده‌اند و به زیان‌دهی ۴۳ هزار میلیارد تومانی رسیده‌اند اما در سال ۱۴۰۰ هم طرح فروش‌ فوق‌العاده را استارت زده‌اند. نخستین فروش فوق العاده محصولات ایران‌خودرو در سال ۱۴۰۰ با عرضه سه محصول از یکشنبه، […]

به گزارش شهر بورس، درحالی که خودروسازان مدعی هستند با پیش‌فروش خودرو ۱۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد را از دست داده‌اند و به زیان‌دهی ۴۳ هزار میلیارد تومانی رسیده‌اند اما در سال ۱۴۰۰ هم طرح فروش‌ فوق‌العاده را استارت زده‌اند.

نخستین فروش فوق العاده محصولات ایران‌خودرو در سال ۱۴۰۰ با عرضه سه محصول از یکشنبه، هشتم فروردین آغاز شده و تا چهارشنبه (یازدهم فروردین) ادامه دارد. در این طرح سه محصول پژو پارس بنزینی، پژو پارس TU 5 و سمند ال. ایکس با موعد تحویل حداکثر ۹۰ روزه عرضه شده است.

اما قیمت این خودروها چقدر ارزان‌تر از بازار است؟

نام خودرو قیمت در فروش فوق‌العاده(تومان) قیمت در بازار(تومان) اختلاف قیمت(تومان)
پژو پارس بنزینی ۱۲۲ میلیون ۲۲۱ میلیون ۹۹ میلیون
پژو پارس TU5 ۱۲۷ میلیون ۲۵۵  میلیون ۱۲۸ میلیون
سمند ال ایکس ۱۱۷ میلیون ۱۹۴ میلیون ۷۷ میلیون

خودروسازانی که به دلیل بدهی خود در سال گذشته از بانک مرکزی درخواست کمک کرده بودند و در نهایت موفق به اخذ مجوز حمایت ۱۵ هزار میلیارد تومانی شده بودند به نظر می‌رسد امسال نیز همان روش توزیع یارانه یا رانت را در برنامه خود دارند، حتی به بهای زیان بیشتر. باید دید آیا روش این توزیع به شکل قرعه‌کشی که مورد انتقاد معاون اول رئیس جمهور نیز است تغییری خواهد کرد یا اینکه همچنان از طریق قرعه‌کشی این یارانه‌های میلیونی به تعداد محدودی از متقاضیان می‌رسد؟

منبع: تجارت‌نیوز

همچنین بخوانید: جزئیات اولین فروش فوری ایران خودرو در سال ۱۴۰۰