به گزارش شهر بورس، پتانسیل رشد نهفته در سال ۹۹ نیز باعث رشد بازار سهام شد و کارشناسان عقیده دارند بورس در سال ۱۴۰۰ هم می‌تواند از پتاسیل نهفته بهره ببرد. پیام الیاس کردی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگویی با اشاره به افزایش قیمت دلار در سال‌های ۹۷ و ۹۸ گفت: با توجه به افزایش […]

به گزارش شهر بورس، پتانسیل رشد نهفته در سال ۹۹ نیز باعث رشد بازار سهام شد و کارشناسان عقیده دارند بورس در سال ۱۴۰۰ هم می‌تواند از پتاسیل نهفته بهره ببرد.

پیام الیاس کردی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگویی با اشاره به افزایش قیمت دلار در سال‌های ۹۷ و ۹۸ گفت: با توجه به افزایش قیمت دلار در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بازار به نوعی از این افزایش قیمت دلار بی‌تاثیر مانده و واکنشی نشان نداده بود. در اواخر سال ۹۹ شرایطی پیش آمد که سهامداران کم کم به بازار سرمایه رجوع کردند.

همچنین مریم محبی، کارشناس بازار سرمایه به پتانسیل‌های نهفته و تاثیر آنها در روند بازار سهام اشاره کرده و وضعیت بورس را در سال ۱۴۰۰ را مثبت پیش‌بینی می‌کند. او عقیده دارد بورس در نیمه دوم معاملات سال ۹۹ به رشد قیمت‌های جهانی واکنشی نشان نداد اما این موضوع در بلندمدت تاثیر خود را خواهد گذاشت.

الیاس‌کردی با بیان اینکه در پایان سال ۹۸ تبلیغات مستقیم و غیر مستقیم سیاست‌گذاران آغار شد، گفت: افراد زیادی با تبلیغات دولت برای ورود به بازار سهام تشویق شدند. همچنین نقش شیوع کرونا را نباید نادیده گرفت؛ زیرا عده زیادی در پی شیوع ویروس کرونا شغل خودشان را از دست داده بودند و با کاهش چشم‌گیر درآمد مواجه شدند.

او در ادامه توضیح داد: با توجه به ورود سهامداران به بازار سهام، حجم نقدینگی زیادی به بازار تزریق شد که بازار را به یک حرکت رو به جلو واداشت و همین مساله ورود پول به بازار موجب رشد شاخص در انتهای سال ۹۸ و ابتدای سال ۹۹ شد. در آن زمان شاهد آن بودیم که نمادهای زیادی با افزایش حجم تقاضا همراه هستند و روند مثبتی دارند. مردم زیادی دارایی‌های خودشان را به پول نقد تبدیل می‌کردند و وارد بازار سرمایه می‌کردند.

این کارشناس معتقد است بازاری که در یکی دو سال اخیر تا حدودی از ارزندگی ذاتی خودش خارج شده بود با تبلیغات مستقیم دولت برای ورود مردم به بازار و تزریق نقدینگی بالا به آن موجب تحرک آن شد و در نهایت شاهد بودیم که شاخص بازار با یک روند افزایشی از کانال دو میلیون عبور کرد و همین تزریق نقدینگی مهم‌ترین عامل رشد و خروج نقدینگی مهم‌ترین عامل ریزش بازار سهام بود.

در حال حاضر کارشناسان عقیده دارند مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر بازار سهام در سال ۱۴۰۰ قیمت دلار است و انتظار کاهش این متغیر منطقی نیست. کارشناسان عقیده دارند با توجه به تورم انتظاری، رشد نقدینگی، چاپ پول، کسری بودجه شدید دولت و … کاهش قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ محتمل نیست و بازار سهام نیز از بابت قیمت دلار دچار ریزش نخواهد شد.

منبع: تجارت‌نیوز