به گزارش شهر بورس و به نقل از خبرگزاری رویترز، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود از نقض جدید توافق برجام از سوی ایران خبر داد. بر این اساس، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود تایید کرد ایران در کارخانه ساخت صفحات سوخت در اصفهان شش صفحه سوخت تابش نشده […]

به گزارش شهر بورس و به نقل از خبرگزاری رویترز، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود از نقض جدید توافق برجام از سوی ایران خبر داد.

بر این اساس، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود تایید کرد ایران در کارخانه ساخت صفحات سوخت در اصفهان شش صفحه سوخت تابش نشده برای راکتور تحقیقاتی تهران را ذوب کرده است که حاوی ۴۳۰ گرم اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی بوده است.

تهران در این فرآیند محلول نیترات اورانیل استخراج کرده و به کربنات اورانیل آمونیوم تبدیل کرده است. هدف از این کار تولید ملیبدن است که کاربرد غیرنظامی داشته و می‌توان از آن در اهداف پزشکی استفاده کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود از نقض برجام از سوی ایران خودداری کرده است، اما دو مقام دیپلماتیک در این باره گفتند گزارش جدید آژانس نقض تعهدات ایران ذیل توافق هسته‌ای را نشان می‌دهد.

این در حالی است که اقدامات جدید تهران در راستای پاسخ به تحریم های آمریکا و بدعهدی های کشورهای اروپایی اتخاذ شده است. دولت بایدن در نظر دارد بدون برداشتن تحریم ها، ایران را به پایبندی به برجام متعهد کرده و برداشتن هر گونه تحریم را منوط به مذاکره درباره برنامه هسته ای، موشکی و اقدامات منطقه ای تهران کند.

پیش تر پولیتیکو به نقل از یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در تشریح جلسات برگزار شده در وین پیرامون توافقات هسته‌ای با ایران و رفع تحریم‌ها مدعی شد: مذاکرات صورت گرفته بسیار سازنده و عملی بود، اما سوالات و ابهاماتی درباره تمایل ایران برای بازگشت به توافقات برجام و پایبندی به آن وجود دارد.

وی با اشاره به مواضع ایران در مذاکرات و اصرار بر رفع تحریم‌ها گفت: در صورتی که ایران بر موضع خود مبنی رفع تمامی تحریم‌های اعمال شده از سال ۲۰۱۷ پافشاری داشته باشد، امکان دارد مذاکرات را به سمت بن بست بکشاند.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به اینکه مذاکرات طی هفته گذشته توانست انتظارات را برآورده سازد، گفت: طرف‌های مذاکره قرار است در اواسط هفته آینده بار دیگر در وین جلسه‌ای را برگزار کنند که تیم آمریکایی نیز در آن حضور خواهد داشت و درباره گام‌های بازگشت به پایبندی شفاف سازی خواهد کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که طی جلسات آتی شاهد نشانه‌های بزرگتری از سوی ایران با توجه به اقداماتی که آماده انجام آن هستند، باشیم.

انتهاتی پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان