به گزارش شهر بورس و به نقل از اسوشیت پرس، دیپلمات‌های عالی‌رتبه از چین، آلمان، فرانسه، روسیه و انگلیس در مذاکراتی که روز شنبه معطوف به بازگرداندن آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران بود به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست پیدا کردند، اما مدعی شدند که برای رسیدن به توافق، به کار و زمان بیشتری نیاز دارند. […]

به گزارش شهر بورس و به نقل از اسوشیت پرس، دیپلمات‌های عالی‌رتبه از چین، آلمان، فرانسه، روسیه و انگلیس در مذاکراتی که روز شنبه معطوف به بازگرداندن آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران بود به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست پیدا کردند، اما مدعی شدند که برای رسیدن به توافق، به کار و زمان بیشتری نیاز دارند.

پس‌ از این نشست، میخائیل اولیانوف، نماینده عالی روسیه، در توئیتر خود نوشت: اعضای برنامه جامع اقدام مشترک، امروز به پیشرفت غیرقابل‌انکار حاصل ‌شده در مذاکرات وین در مورد احیای توافق هسته‌ای اشاره کردند.

وی همچنین یادآور شد: کمیسیون مشترک در پایان هفته آینده تشکیل جلسه می‌دهد و کارشناسان به‌پیش نویس بخش‌های مختلف این توافق ادامه خواهند داد. خیلی زود است که هیجان‌زده شویم، اما دلایلی برای خوش‌بینی محتاطانه و رو به رشد داریم. هیچ محدودیتی وجود ندارد، ولی هدف این است که تقریباً طی 3 هفته مذاکرات را با موفقیت به پایان برسانیم.

یکی از دیپلمات‌های ارشد اروپایی که به‌شرط ناشناس ماندن حاضر به گفت‌وگو شد؛ اعلام کرده که «ما کار زیادی داریم و زمان کمی باقی‌مانده است. با این اوصاف، به پیشرفت بیشتر مذاکرات در این هفته خوش‌بین هستیم، اما هنوز در مورد مهم‌ترین نکات به تفاهم نرسیده‌ایم. موفقیت به‌هیچ‌وجه تضمین‌شده نیست، اما غیرممکن هم نخواهد بود.»

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه،که سرپرستی تیم مذاکره‌کننده ایرانی را بر عهده دارد در گفت‌وگو با صداوسیما، اظهار داشت: می‌توانم بگویم که اکنون هم در مباحث مورد مناقشه و هم در بخش‌هایی که بر سر آن‌ها توافق شده، مذاکرات ما به مراحل پیشرفته رسیده است. اگرچه هنوز نمی‌توانیم به‌طور کامل پیش‌بینی کنیم که چه زمانی و چگونه می‌توانیم به توافق برسیم، اما این روند روبه‌جلو است.

به گفته مقامات فعلی و سابق آمریكا، دولت بایدن در حال بررسی لغو برخی از شدیدترین تحریم های دوران ترامپ در تلاش برای بازگشت ایران به توافق هسته‌ای است.

گزارش از علیرضا نقی لو