قصد داریم با یک روش معامله گری ویژه آشنا شویم؛ روشی که توسط نایل فولر، معامله گر بازارهای مالی معرفی شد. او در زمینه معامله گری به سبک پرایس اکشن یک معامله گر حرفه‌ای و هم‌چنین نویسنده‌ای مطرح به شمار می‌رود. بیش از ۲۵۰ هزار معامله گر خواننده مطالب او بوده و هستند. او هم‌چنین از […]

قصد داریم با یک روش معامله گری ویژه آشنا شویم؛ روشی که توسط نایل فولر، معامله گر بازارهای مالی معرفی شد. او در زمینه معامله گری به سبک پرایس اکشن یک معامله گر حرفه‌ای و هم‌چنین نویسنده‌ای مطرح به شمار می‌رود. بیش از ۲۵۰ هزار معامله گر خواننده مطالب او بوده و هستند. او هم‌چنین از سال ۲۰۰۸ تاکنون بیش از ۱۵ هزار نفر دانشجو داشته است.

آموزش معامله گری به سبک پرایس اکشن یک منبع ارزشمند است. معامله گران به این سبک بسیار علاقمند هستند. در مقاله زیر که نوشته نایل فولر است، می‌توانید بیشتر با معامله گری به سبک تک تیرانداز آشنا شوید.

معامله گری به سبک یک تک تیرانداز

مطلبی که قصد دارم در خصوص آن صحبت کنم بسیار جالب است. گمان می‌کنم یکی از بهترین مباحثی است که تاکنون تدریس کرده‌ام و چیزی حدود دو روز کامل را صرف نوشتنش کردم. در این دو روز ۲۰ فنجان قهوه غلیظ خوردم تا بتوانم آن‌چه را که می‌خواهم بنویسم. تک تیرانداز (اسنایپر) یکی از اشخاصی است که در ارتش خدمت می‌کند. اسنایپرها ابزارهایی دارند که از آن‌‌ها بر علیه دشمن استفاده می‌کنند. صبر بدون خسته شدن، تبحر در استفاده از سلاح و مهمات، توانایی کنترل آگاهانه و کامل جسم و ذهن در زمان‌های طولانی و در شرایطی دشوار و پر از تنش و اضطراب، همگی بخشی از این ابزارها به شمار می‌روند. اکنون من قصد دارم تا این موارد را به معامله گری در فارکس مرتبط کنم. به نظر شما یک معامله گر نمی‌تواند شبیه یک تک تیرانداز باشد؟

شباهت معامله گر و تک تیرانداز

معامله‌ کردن مانند جنگیدن در میدان نبرد است. برای جنگیدن به سلاح نیاز دارید. دست‌خالی نمی‌شود جنگید. باید به این سلاح مسلط باشید و بتوانید خوب از آن بهره ببرید. لازم است که نظم و ترتیب را به شکلی جدی رعایت کنید. باید یاد بگیرید این ابزار را در جای درست استفاده کنید؛ مثلا در جاهایی که وسوسه می‌شوید بیش از حد معامله کنید با بیش از اندازه از اهرم استفاده کنید.

معامله کردن در شرایطی مانند میدان جنگ بسیار استرس‌زاست. به همین دلیل لازم است که از لحاظ ذهنی و جسمی در سطح مطلوبی قرار داشته باشید. معامله گری که می‌تواند از میان موقعیت‌های مختلف معاملاتی بهترین گزینه را انتخاب کند، درست مانند یک تک تیرانداز عمل می‌کنند. این افراد در بلندمدت بسیار موفق خواهند بود. در آن سوی میدان معامله‌گرانی حضور دارند که مثل مسلسل چی عمل می‌کنند. آن‌ها تند و بی‌وقفه فقط تیراندازی می‌کنند. یعنی معاملات فراوانی انجام می‌دهند. در نتیجه مهمات‌شان تمام می‌شود. مهمات یک معامله گر چیست؟‌ قطعا سرمایه‌اش. زمانی که مهمات تمام می‌شوند، دیگر چگونه می‌توان به اهداف و آرزوها رسید؟‌ آن‌چه اتفاق می‌افتد شکست است و بس. اما اکنون زمان آن رسیده است که ببینیم چطور می‌شود مانند یک تک تیرانداز معامله کرد؛ بالاخره باید از جایی شروع کنیم و دست از شلیک‌های مسلسلی برداریم.

معامله کمتر = سود بیشتر

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در معامله گری می‌توان از یک تک تیرانداز یاد گرفت این است که در یک موقعیت عملیاتی حساس، نباید واکنش‌های زیادی نشان داد. عکس‌العمل‌های کمتر ولی حساب‌شده، ارزشمندتر هستند. این امر دقیقا بر خلاف باور معامله گر هایی است که تازه وارد بازار بورس شده‌اند. آن‌ها گمان می‌کنند که هر چیزی بیشتر باشد، بهتر است؛ حتی خرید و فروش سهام. آن‌ها حتی در استفاده از معاملات الگوریتمی و اندیکاتورها و خرج کردن پول نیز افراط می‌کنند.

اما چنین باورهای غلطی چه نتایجی به دنبال دارد؟ آیا چیزی جز تعداد زیاد معاملات نصیب معامله گر می‌شود؟‌ گمان می‌کنم اکنون مشخص شد که معامله‌گران تازه‌کار مانند یک مسلسل چی رفتار می‌کنند. آن‌ها هر سهمی را هدف می‌گیرند. چرا که فکر می‌کنند هر موقعیتی یک فرصت معاملاتی خوب است. این مسئله باعث می‌شود مهمات‌شان تمام و حساب معاملاتی‌شان خالی شود.

اگر می‌خواهید بیشتر شبیه به تک تیرانداز ها عمل کنید، در مرحله اول باید این اصل مهم را بپذیرید که سود بیشتر در معامله کمتر نهفته است. باید مانند یک اسنایپر صبور باشید و شکیبایی به خرج دهید. باید منتظر بمانید تا سروکله هدف پیدا شود و خود را نشان دهد. منتظر ماندن با صبر و تحمل برای رسیدن به هدف از پیش تعیین‌شده کار چندان آسانی نیست. باید تمرین کنید و یاد بگیرید. به عنوان معامله گری که دادوستد خود را بر اساس استراتژی پرایس اکشن انجام می‌دهد، باید بتوانید بهترین ابزار را برای یافتن موقعیت‌های مناسب پیدا کنید. درست مانند کاری که یک اسنایپر انجام می‌دهد. او با دقت منتظر می‌ماند تا فرصت حمله فرا برسد. جلسات معاملاتی روزانه بهترین تایم‌فریم هستند تا بتوان از ابزار در دسترس به درستی و به شکلی مطلوب استفاده کرد.

تایم‌فریم‌های بالاتر

چند خط بالاتر به این نکته اشاره کردم که چارت روزانه بهترین فرصتی است که می‌توانید توانایی خود را در معامله گری در قالب یک تک تیرانداز محک بزنید و گسترش دهید. لابد می‌خواهید بدانید چرا این حرف را می‌زنم؟ دلیلش واضح است. چارت‌های روزانه در مقایسه با تایم‌فریم‌های پایین‌تر می‌توانند بیشترین ارزش یا بیشترین هدف را فراهم کنند. تعداد سوژه‌ها در تایم‌فریم‌های بالاتر بیشتر است. چه چیزی برای یک تک تیرانداز بهتر از این است؟ البته نباید فراموش کرد که چارت‌های هفتگی هم از دقت بالایی برخوردار هستند؛ ولی اهدافی که برای هر ماه به ما می‌دهند کافی نیست. به همین دلیل چارت‌های هفتگی برای تمرین تیراندازی چندان مناسب نیستند.

توجه به چارت روزانه

گفتم که چارت‌های روزانه بهترین موقعیت برای تمرین تک تیراندازی است. در این چارت‌ها می‌توان هدف‌هایی را پیدا کرد که برای سیستم پرایس اکشن در نظر داریم. این مسئله یک دلیل اصلی برای انتخاب چارت‌های روزانه است. درست به همین دلیل است که معامله‌گرانی که تایم‌فریم‌های بلندمدت‌ را مورد استفاده قرار می‌دهند، موفقیت بیشتری نصیب‌شان می‌شود.

بیایید از منظر دیگری به قضیه نگاه کنیم. یک تک تیرانداز نقشه‌ای دارد که از پیش آن را کشیده است تا به اهداف خود برسد. به این ترتیب می‌تواند نتیجه نبرد را به نفع خود تغییر دهد. در حقیقت در معامله گری هم مثل یک تک تیرانداز باید دنبال فرصت‌هایی باشید که به موفقیت بیشتر شما بینجامد. باید ببینید کدام فرصت‌های معاملاتی به منظور کسب سودهای بیشتر مناسب هستند. اما اگر مانند یک مسلسل چی در تایم‌فریم‌های پایین‌تر معامله کنید، نه تنها چنین موفقیت‌هایی نصیب‌ شما نمی‌شود، بلکه مهمات شما هم زودتر از آن‌چه تصورش را می‌کردید، تمام می‌شود. یک تیرانداز بدون گلوله‌هایش چه کاری می‌تواند بکند؟

اگر در تایم‌فریم‌های کمتر از یک ساعته معامله کنید، هیچ احساسی نخواهید داشت. این امر به آن دلیل است که ارزش اهداف در تایم‌فریم‌های کوچک بسیار کم است. امکان تحقق این اهداف هم ضعیف‌تر است. شما باید تا جایی که ممکن است حواس خود را به چارت‌های روزانه معطوف کنید. چرا که در این چارت‌ها می‌توانید شرایط مطلوبی را پیدا کنید. لااقل تا زمانی که در حال آموزش تک تیراندازی هستید، می‌توانید به موفقیت‌های بیشتری برسید.

رابطه صبر و موفقیت تک تیرانداز

اگر بخواهیم بارزترین صفت یک تک تیرانداز نظامی را مدنظر قرار دهیم، باید به صبر اشاره کنیم. صبر یک عامل فوق‌العاده است که اسنایپر را به سمت هدفش سوق می‌دهد. این عنصر جادویی می‌تواند احتمال موفقیت تک تیرانداز را تقویت کند. اگر می‌خواهید یک معامله گر تک تیرانداز شوید باید صبوری به خرج دهید. معامله‌گران تازه‌وارد به بازارهای مالی، دارایی‌های زیادی را در معاملات خود از دست می‌دهند. از آن‌جا که این افراد مانند مسلسل چی رفتار می‌کنند، هر کاری می‌کنند به جز صبر.

متوجه شدید از چه چیزی حرف می‌زنم؟ معامله‌گران مبتدی در معاملات خود گرایشی به سمت ایجاد سیگنال‌های خودشان دارند؛ سیگنالی که اصلا وجود ندارد. یا حتی عده‌ای قبل از شکل‌گیری کامل آن دست به معامله می‌زنند. اما زمانی که پای پول در میان است، صبر جایی ندارد و در عوض طمع پررنگ می‌شود. اگر هیچ‌گاه دست به دامان صبر نشوید، هرگز نمی‌توانید به درجه‌ای از موفقیت در معامله گری برسید که بشود به دید یک تک تیرانداز به شما نگاه کرد.

تمرین استراتژی و تسلط بر آن

یک تک تیرانداز زمانی طولانی را به تمرین می‌پردازد. او در پی کسب مهارت‌ در تیراندازی و نشانه‌گیری است. اسنایپر هدفش را به خوبی می‌شناسد و زمانی که هدف در تیررس او باشد ماشه را سریع خواهد کشید. شما هم باید همین کار را بکنید. باید استراتژی معاملاتی خود را بارها و بارها به کار بگیرید و با آن تمرین کنید. به این صورت به محض آغاز معاملات می‌دانید که دقیقا دنبال چه چیزی هستید. البته که نیازمند تمرین بسیار زیادی هستید.

باید استراتژی معاملاتی خود را ملکه ذهن‌تان کنید. در غیر این صورت هیچ‌گاه نمی‌توانید به یک تک تیرانداز ماهر تبدیل شوید. باید در این زمینه استاد شوید. برای رسیدن به درجه استادی در یک استراتژی ابتدا باید خوب آموزش ببینید. من قادر به آموزش استراتژی‌های مفیدی مانند پرایس اکشن هستم. اما آن‌چه که مهم است، مراحل پس از آموزش است. بعد از آموزش باید با دقت و پشتکار فراوان تمرین کنید. در آن صورت می‌توانید در این استراتژی به یک استاد تمام عیار تبدیل شوید.

بله حق با شماست. این کار زمان زیادی می‌طلبد اما فراموش نکنیدکه حرفه‌ای شدن کار آسانی نیست. شما زمان می‌گذارید و در عوض سود آن را برداشت می‌کنید. روی حرف من حساب کنید. اگر مطالبی را که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد به درستی به کار ببندید، می‌توانید زودتر از آن‌چه که فکر می‌کردید در معامله گری به یک تک تیرانداز ماهر تبدیل شوید.

تغییر طرز فکر معامله گر

معامله گری مانند یک تک تیرانداز دستاوردهای بسیار مطلوبی با خود به همراه دارد. هم‌زمان که برای تبدیل شدن به یک اسنایپر  تمرین می‌کنید، نظم و انضباط و اعتمادبه‌نفس پیدا می‌کنید. هرچقدر بیشتر به شیوه‌ یک اسنایپر عمل کنید و سبک او را به کار ببندید، نظم‌تان بیشتر می‌شود. در آن سوی قضیه اگر هم‌چنان مانند یک مسلسل چی تند و بدون هدف فقط شلیک کنید، اعتماد به نفس شما کم می‌شود.

سرانجام پاداش صبرتان را خواهید گرفت. زمانی که نتایج صبر و تمرین خود را مشاهده کنید، بیشتر به اصول تک تیراندازها پایبند خواهید بود. این نخستین مرحله از پروسه تبدیل شدن به یک اسنایپر است. بیشتر معامله‌گران مبتدی در همین گام نخست شکست می‌خورند؛ چرا که درک درستی از قدرت صبر و انضباط ندارند.

شاید این امر باعث شود یک نتیجه‌گیری اشتباه داشته باشید. یعنی گمان کنید که روش مسلسل چی بهتر است و بهتر می‌توان آن را کنترل کرد. اما نباید یک نکته را فراموش کنید. در هر حال بازار را نمی‌توان کنترل کرد. هرچه بیشتر در این مسیر گام بردارید، نتایج معکوسی می‌گیرید. چرا که پس از گذشت مدتی خواهید دید این بازار است که دارد شما را کنترل می‌کند. باید این مسئله را آویزه گوشتان کنید که تنها در یک زمینه می‌توانید کنترل خود را اعمال کنید و آن خود شما هستید. بله، تنها خودتان را می‌توانید تحت کنترل بگیرید. باید این زمینه را در خود فراهم کنید که مانند یک تک تیرانداز معامله کنید. اگر این کار را انجام ندهید باید با تبدیل شدن به یک معامله گر موفق خداحافظی کنید.

منبع: اخبار بورس