به گزارش شهر بورس، مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام این خبر گفت: در راستای ارتقا و حفظ شفافیت اطلاعاتی و معاملاتی در بازار سرمایه و به منظور پیشگیری و کشف تخلفات، سازمان بورس و اوراق بهادار توسعه و پیاده سازی سامانه دیده بان سلامت بازار سرمایه (سوت زن) را در […]

به گزارش شهر بورس، مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام این خبر گفت: در راستای ارتقا و حفظ شفافیت اطلاعاتی و معاملاتی در بازار سرمایه و به منظور پیشگیری و کشف تخلفات، سازمان بورس و اوراق بهادار توسعه و پیاده سازی سامانه دیده بان سلامت بازار سرمایه (سوت زن) را در دستور کار قرارداده و هم اکنون به آدرس dideban.seo.ir قابل بهره برداری است.

حمید حسن‌آبادی افزود: با هدف پیشگیری و جلوگیری از تخلف، یکی از شیوه های نوین و راهبردی، افشاگری تخلفات توسط شهروندان و بهره مندی از نظارت مردمی با سازوکارهای قانونی و حقوقی در قالب سوت زنی بوده، که این موضوع یک اصل مهم و اساسی در سیاست های کلان سازمان بورس و اوراق بهادار است.

وی خاطرنشان کرد: از اهداف اصلی سامانه دیده بان سلامت بازار سرمایه دریافت گزارش‌های مبتنی بر تخلف در بازار سرمایه، شناسایی خلاء‌های قانونی، پیگیری، بررسی و رفع آنهاست که در نهایت پس از دریافت گزارش صحت و سقم گزارش های ارسالی بررسی شده و اقدامات لازم از سوی سازمان صورت خواهد گرفت.

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: شهروندان می توانند به دو صورت شناس و ناشناس در سامانه اقدام به ثبت گزارش تخلف کنند. در صورت ثبت گزارش تخلف بصورت شناس مشخصات اصلی شهروند گزارشگر، از وی دریافت شده و در صورت تایید گزارش مبتنی بر تخلف، تعاملات آتی با وی صورت خواهد گرفت. در صورتی که شهروند یا فعال بازارسرمایه تمایلی به احراز هویت خویش نداشته باشد می تواند به صورت ناشناس اقدام به ثبت گزارش تخلف  کند.

به گفته حسن آبادی، در هردو حالت شهروندان می توانند از طریق کارتابلی که در اختیار ایشان قرار داده می شود از آخرین وضعیت گزارش تخلف مطلع شوند

شایان ذکر است سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه کشور با نگرش حمایت از حقوق و منافع سرمایه‌گذاران و با ایجاد فضای قانونمند و افزایش اعتماد فعالان بازار سرمایه، همواره تلاش دارد تا فرهنگ سهامداری و سرمایه‌گذاری را در کشور توسعه دهد.

 سامانه دیده بان سلامت بازار سرمایه  توسط مدیریت نظارت بر بورس‌ها و مدیریت فناوری اطلاعات سازمان طراحی، توسعه و پیاده سازی شده و در دسترس شهروندان قرارگرفته است.

منبع: سنا