یک کارشناس بازار سرمایه روند بورس تا پایان سال جاری را صعودی ارزیابی کرد و این بازار را بهترین محل برای سرمایه گذاری در ۱۴۰۰ دانست.

علیرضا تاجبر در گفت‌وگو با شهر بورس، درباره وضعیت این روزهای بازار سرمایه، اظهار داشت: در مقطعی کنونی، شرکت‌های بورسی گزارش‌های سه ماهه خود را منتشر کرده‌اند و از مجامع آنها نیز اخبار خوبی مخابره می‌شود.

وی افزود: بازار یک روند ۸،۹ ماهه فرسایشی را پشت سر گذاشته و سهام بنیادی به کف بنیادی خود رسیده‌ و به این محدوده هم واکنش‌های خوبی نشان داده‌اند. در شرکت‌هایی که کار و سود آنها به دلار وابسته است، سودآوری بالایی اتفاق افتاده است.

این کارشناس بازار سرمایه از سودسازی بالای شرکت‌ها در سه ماهه نخست امسال خبر داد و عنوان کرد: در گزارش‌های برخی از شرکت‌ها در حوزه پتروشیمی‌، فلزات و پالایشی‌ها حتی سودهای ۳۰۰ الی ۴۰۰ درصدی هم دیده می‌شود که این سودسازی قطعاً از سوی بازار نادیده گرفته نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: پیش‌بینی روند بورس در مردادماه؛ کفِ یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد از دست نخواهد رفت

تاجبر در پاسخ به این سوال که «روند بورس در روزهای آینده به چه شکل خواهد بود؟»، گفت: بازار حدود یک هفته تعطیل بود و اکثر سهام هم به دلیل شرکت در مجمع، متوقف هستند. در هفته جاری، تمرکز بازار بر روی بازگشایی‌ها خواهد بود و از هفته آینده بازار روند خود را پیدا می‌کند.

وی با اشاره به گروه‌های مورد توجه بازار در روزهای آینده، خاطرنشان کرد: گروه پالایشی، پتروشیمی، فلزات و معادن می‌توانند مورد توجه بازار قرار بگیرند. همچنین درصورتی که اخبار مثبتی از برجام مخابره شود، گروه خودرویی نیز می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه، بورس را سودده‌ترین بازار مالی تا پایان سال دانست و یادآور شد: روند کوتاه مدتی بازار نوسانی خواهد بود. اعتماد به بازار خدشه‌دار شده و سهامداران محافظه‌کارانه‌تر عمل می‌کنند. بازگشت اعتماد به بورس نیازمند زمان است اما بازار سرمایه تا پایان امسال بیشترین بازدهی را خواهد داشت.

تاجبر ادامه داد: با توجه به وضعیت نه چندان مناسب بازارهای موازی و با شرایط بنیادی کنونی، امسال بورس بهترین گزینه برای سرمایه گذاری به حساب می‌آید. مطمئنا روند بازار سرمایه تا پایان سال صعودی خواهد بود.

 

آخرین اخبار اقتصادی را در صفحه اینستاگرام شهر بورس بخوانید

  • نویسنده : محمد مصدری