شاخص بورس در هشتمین روز شهریور بیشترین رکورد منفی سال را با ریزش ۴۹.۴ هزار واحدی به ثبت رساند که متاثر از عوامل متعددی بود.

به گزارش شهر بورس به نقل از بورس پرس، شاخص بورس در هشتمین روز شهریور بیشترین رکورد منفی سال را با ریزش ۴۹.۴ هزار واحدی به ثبت رساند که متاثر از عوامل متعددی بود.

بازار سهام طی هفته جاری، اولین روز کاری را با رشد 25 هزار و 555 واحدی به پایان رساند اما با نزدیک شدن به سطح مقاومت 1.6 میلیون واحدی، دیروز و امروز با سیر نزولی مواجه شد. به طوری که در معاملات دوشنبه رکورد جدید منفی را از ابتدای سال ثبت کرد.

این رویکرد در معاملات امروز با برتری فروشندگان آغاز شد بصورتی که شاخص بورس طی یک ساعت اول حتی بازگشایی نماد “شبندر” به عنوان لیدر پالایشگاه ها پس از افزایش سرمایه هم کار ساز نبود و با افت 40 هزار واحدی و قدرت هرچه تمام تر به کانال یک میلیون و 532 هزار تایی عقب نشینی کرد.

بیشتر بخوانید: ثبت یک رکورد جدید در ارزش معاملات بورسی

در دقایق پایانی، معاملات با افزایش تقاضای فروش و اثر پذیری منفی 4511 تا 1620 واحدی از نماد شرکت های هلدینگ خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی مس، گل گهر، شستا و چادرملو همراه شد و تنها نماد 41 شرکت از جمله پالایشگاه بندرعباس، میدکو، نفت سپاهان، هلدینگ برکت، آسان پرداخت، معدنی دماوند، پارس الکتریک، بهنوش، قند اصفهان و تامین سرمایه امین مثبت بود.

به این ترتیب با افت 49 هزار و 409 واحدی دماسنج بازار سرمایه، ارزش معاملات بورس و فرابورس از 11.1 و 20.2 هزار میلیارد تومان گذشت و بیشترین حجم معاملات هم به پالایشگاه بندرعباس با داد و ستد 2.7 میلیارد سهم و بانک دی، سایپا، بیمه ملت به همراه ایران خودرو با تقاضای بیش از 851، 626، 549 و 466 میلیون سهمی تعلق گرفت.

این درحالی است که طی دو ماه اخیر شاخص بورس بیش از 30 درصد رشد داشته اما تاکید دیروز رییس جمهور مبنی بر کاهش نرخ ارز و انتظار ریزش بیشتر با نشانه های از سرگیری مذاکرات وین و شایعه موافقت آمریکا با برخی خواسته های ایران، عملکرد نوسان گیران ، نیاز بازار به اصلاح ، اختلال هسته معاملات، عرضه امروز بانک مرکزی و  فروش 20 تا 30 میلیون دلار به برخی از صرافی ها و… را می توان از عواملی که بر ریزش امروز اثرگذار بودند، اعلام کرد.

 

  • نویسنده : محمد مصدری
  • منبع خبر : بورس پرس