یک کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد که روند صعودی جدید بورس از اواسط مهر ماه آغاز خواهد شد.

آراد پورکار در گفت‌وگو با شهر بورس، درباره وضعیت بازار سرمایه، اظهار داشت: از نظر تکنیکالی، مشکل خاصی نداریم و محدوده کنونی برای شاخص کل حمایت قابل توجهی به حساب می‌آید. از این پس به نظر می‌رسد شاخص بیشتر از اینکه با اصلاح قیمتی مواجه شود، با اصلاح زمانی رو به رو خواهد بود. با توجه فرارسیدن زمان انتشار گزارشات 6 ماهه، پیش بینی می‌شود تا پایان شهریور ماه روند نوسانی فعلی ادامه دار باشد و از اواسط مهرماه، روند خوبی را در بازار ببینیم.
وی به بررسی روند بورس از لحاظ بنیادی پرداخت و گفت: بازار نزدیک به 40 درصد رشد داشت، اما یک سری از نمادها از جمله یک سری از نمادهای بزرگ گروه فلزات اساسی، رشد چندانی نداشتند. با توجه به ارزندگی این نمادها و رابطه مستقیمی که با نرخ دلار دارند، به نظر می‌رسد افت چندانی نخواهند داشت تا بازار روند صعودی جدید خود را آغاز کند.

بیشتر بخوانید:چرا ۳۰ درصد دوم سهام عدالت قابل فروش نیست؟
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بسیاری از حقوقی‌ها، اقدام به فروش سهام خود کرده و به سمت صندوق‌های درآمد ثابت و یا طلا رفته‌اند. هنوز جریان نقدینگی به سمت بازار سرازیر نشده است و برخی از تک سهم ها با توجه به بنیاد خوبی که دارند، به صورت بازیگر محور رشد کرده‌اند. در زمانی که بازار وارد اصلاح شود، جریان نقدینگی به سمت نمادهای کوچک‌تر سوق پیدا خواهد کرد و شرایط کنونی بازار نیز به این شکل است.
پورکار، تقارن انتشار اخبار منفی و رسیدن شاخص کل به مقامت را دلیل افت اخیر بورس دانست و ادامه داد: مقاومت‌های در نظر گرفته شده برای شاخص، مقاومت‌های مهمی بودند. زمانی که شاخص به مقاومت یک میلیون و 600 هزار واحد رسید، برخی از اخبار منفی نیز منتشر شدند و این دو عامل، باعث شد که مدیران صندوق‌ها و حقوقی‌ها دست به فروش بزنند و به سمت صندوق‌های درآمد ثابت بروند.

بیشتر بخوانید:۵ دلیل افت بورس در روزهای اخیر/ اصلاح قابل توجهی در پیش نداریم

وی درمورد پیش‌بینی خود از ادامه روند بورس در ماه‎های آینده، گفت: بازار هنوز هم ارزنده است و برخی تک سهم‌ها می‌توانند تا پایان سال اعداد بالاتری را هم ببیند.
این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال بازگشت شاخص کل به کانال دو میلیون واحد در پایان سال، گفت: شاخص کل ظرفیت رسیدن به سقف قبلی خود را دارد، اما بار روانی که از این موضوع ایجاد می‌شود رسیدن شاخص کل به این محدوده را تا پایان سال سخت می‌کند. با این حال، شاخص می‌تواند تا پایان سال به حوالی یک میلیون و 900 هزار واحد برسد. البته حتماً باید نرخ دلار و کامودیتی‌ها مورد بررسی قرار بگیرد.
پورکار در پایان عنوان کرد: از سهامداران می‌خواهم در کنار تحلیل‌هایی که انجام می‌دهند حتماً جریان نقدینگی را به عنوان یک معیار مهم قرار بدهند.

آخرین اخبار اقتصادی را در اینستاگرام شهر بورس بخوانید

  • نویسنده : امیر ملک‌زاده